Zirkonyum

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum alt tabakalı porselen kaplama, zirkonyum kaplamanın başka bir adıdır. Doğal dişlerde olduğu gibi zirkonyum kaplamalar da ışığı% 70 oranında yansıtır. Yapı dişleri tutacak şekilde geliştirilmiştir ve dişler zirkonyum kaplama ile uyumlu olacak şekilde modifiye edilmiştir. Diş eti uyumlu ve doğal olarak beyaz olduğu için herhangi bir doku ile uyumsuzluk veya alerji yoktur. Işık geçirgenliği ve gerçek dişlere benzerliği nedeniyle zirkonyum kaplamalar hem estetik hem de güzellik açısından en başarılı kaplamalar arasındadır.

Zirkonyum Kaplama – Diş Kaplama Nasıl Yapılır

Doktor muayenesi sonrası tanı ve tedavi yöntemine göre; Laminate veneer, empress, emax ve zirkonyum gibi malzemeler kullanılarak, hem çürükleri temizlemek hem de eski görünümlerine ulaşmak için kaybedilen dişlerin yerine yapılacak farklı tipte kaplamalar ile kaplamalar yapılabilmektedir. Günümüzde diş kaybı, sararmış dişler, kırık ve çürümüş dişler bireyleri psikolojik olarak etkilemektedir. Bu nedenle bireylerin günlük yaşamlarını olumsuz etkileyen bu durumları ortadan kaldırmak için doğal diş görünümüne en yakın olan zirkonyum kuronlar bu şikayetleri ortadan kaldıracak ve en iyi sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır.

Zirkonyum Kaplamaya Kimler Uygulanır?

Zirkonyum kaplamalar isteğe bağlı olarak implante edilen kişilere olduğu kadar kalıcı dişlere de her yaşta uygulanabilir. Dişleri arasında mesafe olan ve bu durumdan estetik olarak rahatsız olan hastalarda veya gülüş estetiği için tasarlanarak uygulanabilir.

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplama sonuçlarının kalıcılığı kullanım şekline göre kişiden kişiye 20-30 yıl olarak değişmektedir. Düzenli olarak kontrol edildiğinde uzun yıllar kalıcı olabilir.

Zirkonyum Kaplama Leke Yapar mı?

Doğal dişlerimiz kahve, çay ve sigara gibi tüketimlerden etkilenirken, doğal dişlere en yakın olan zirkonyum kuronlar, yapay yapıları nedeniyle doğal dişlerimiz gibi lekelerden ve renk değişimlerinden etkilenmez.

Zirkonyum Kaplama Ağrılı Bir İşlem midir?

Zirkonyum kaplama işleminde lokal anestezi uygulandığı için genellikle ağrı hissedilmez.

Zirkonyum Kaplama ne kadar dayanır?

Zirkonyum kronlar olarak da bilinen zirkonyum kronlar, zirkonya adı verilen güçlü ve dayanıklı bir malzemeden yapılmış bir diş tacı türüdür.

Zirkonyum kronlar estetik görünümleri, biyouyumlulukları, aşınma ve kırılmaya karşı dirençleri ile bilinir. Uygun bakım ve ağız hijyeni ile zirkonyum kuronlar uzun yıllar dayanabilir.

Zirkonyum kronların ömrü, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir:

Ağız hijyeni: Düzenli olarak fırçalayarak ve diş ipi kullanarak iyi ağız hijyeni sağlamak ve düzenli kontroller ve temizlikler için diş hekiminizi ziyaret etmek zirkonyum kronlarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

Yeme alışkanlıkları: Zirkonyum kuronlar üzerinde aşırı kuvvet veya baskıya neden olabilecek sert veya yapışkan yiyeceklerden kaçınmak, hasarı önlemeye ve ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

Diş gıcırdatma veya kenetleme (bruksizm): Bruksizm olarak bilinen dişlerinizi gıcırdatma veya kenetleme alışkanlığınız varsa, zirkonyum kronlarınıza aşırı güç uygulayabilir ve potansiyel olarak erken aşınmalarına veya kırılmalarına neden olabilir.

Diş hekiminizin önerdiği şekilde bir gece koruması veya atel takmak, bruksizminiz varsa zirkonyum kronlarınızın korunmasına yardımcı olabilir.

Ağız sağlığı koşulları: Diş eti hastalığı veya diş çürüğü gibi ağız sağlığı koşulları zirkonyum kronların ömrünü etkileyebilir. Bu koşulların uygun şekilde yönetimi ve tedavisi, kronlarınızın uzun ömürlülüğünün korunmasına yardımcı olabilir.

Ortalama olarak zirkonyum kuronlar uygun bakım ile 10 ila 15 yıl hatta daha uzun sürebilir. Bununla birlikte, bireysel vakaların değişebileceğini ve bazı zirkonyum kronların yukarıda belirtilen faktörlere bağlı olarak daha kısa veya daha uzun sürebileceğini unutmamak önemlidir.

Diş hekiminizle düzenli diş kontrolleri ve takip randevuları, zirkonyum kronlarınızın durumunu izlemenize ve ömrünü uzatmak için herhangi bir sorunu erken çözmenize yardımcı olabilir.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Zirkonyum kaplamalar (zirkonyum bazlı porselenler) CADCAM sistemi ile bilgisayar destekli, el değmeden hazırlanır. Bu nedenle dişeti ile uyumu ve dişin uyumu mükemmeldir.
Doğal dişe en yakın kaplama olduğu için ışığı çok iyi yansıtır ve estetik görünümü en üst düzeye çıkarır.
Metal alerjisi olan hastalar için en uygun kaplama türüdür.
Biyo uyumluluk sağlayarak sakız dostudur. Metal kaplamalarda diş etlerinde oluşan morluklara benzer renkler zirkonyum kaplamalarda görülmez. Zirkonyumun saf beyaz mineral haline dönüştürülerek zirkonyum seramik olarak işlenir. Bu nedenle diş eti çekilmesi olsa bile metal destekli porselenlerde karşılaşılan metal görüntüye rastlanamaz.
Metal destekli olmadığı için ağızda koku veya tat değişikliğine neden olması mümkün değildir.
Zirkonyum Kaplamanın Dezavantajları;
Maliyeti metal porselenden daha yüksektir.
Çok uzun köprülerde kullanılması tercih edilmez.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları 2024

Zirkonyum kaplama fiyatları 2024 yılında çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bir diş hekiminin deneyimi, tedavi gereksinimleri, coğrafi konum ve kaplama yapılacak dişlerin sayısı bu faktörlerden bazılarıdır. Fiyatlar ülke veya bölgeye göre de değişebilir.