Yaz Aylarında Saç Ekim İşlemi Yapılır Mı

Saç ekim işlemin yılın her mevsiminde yapılabilir. Yaz ya da kış aylarında gerekli prosedürlere uyulduğu takdirde işlemin başarı oranını değiştirmez. Günümüzde saç ekimi, sakal ekimi, kaş ekimi, yara ve yanık izi ekimleri yaptıracak kişiler öncelikle iş hayatı ve sosyal hayatına gölge düşürmeyecek tarihleri tercih etmek istiyorlar. Bazıları çevresinin kendisini o halde görmelerini istemiyor bazıları ise iş yerinde izin ve yıllık izin tarihlerinin olduğu dönemlere denk getirerek iyileşme sürecini sorunsuz atlatmak istiyorlar. Bu gibi dönemlerinde en başında tabi ki yaz ayları geliyor.

Yaz aylarında özellikle Türkiye şartlarında çok ekstrem sıcaklıklar olmamaktadır. Örneğin Dubai gibi çöl ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde sıcaklıklar çok ekstrem düzeylere çıkmaktadır. Bu bölgeler de bile saç ekim işlemi tüm yıl boyunca yapılmakta ve aktif sonuçlar elde edilmektedir. Tabi ki bu sıcaklarda dikkat edilmesi gereken prosedürler bulunmaktadır.

Bilindiği gibi bırakın saç ekimi işlemini yaz aylarında güneşlenirken bile cilt yanıkları durumu yaşayabiliyoruz. Bu durumlarda da cildin iyileşme süreci devreye giriyor

Saç ekim işlemi sonrası kafa derisinin iyileşmesi belirli bir zaman dilimini almaktadır. Özellikle bu iyileşme sürecinde kafa derisinin doğrudan güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamasına özen gösterilmelidir. Hem yaraların iyileşme süreci etkilenir hem de ciltte ki bulunan renk pigmentlerinin kendini normale çevirme süreçlerini uzatmaktadır.

Saç ekimi işlemi sonrası 5. Günden itibaren belirli özellikteki şapka modelleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla yaz ayında güneşten doğrudan etkilenmemek için ilk 4 gün özellikle dikkat edilmeli sonra ki günlerde şapka ile koruma sağlandığı için problem teşkil etmemektedir. Tabi ki yine de ilk 1 ay içerisinde çok ekstrem sürelerde güneş altında kalınmamalıdır.

Diğer önemli bir etken ise yaz aylarında sıcaklardan dolayı vücut terleme yoluyla hem mineral kaybı yaşar hem sıvı ve enerji bu durumda saç gelişimini ve doku iyileşmesini etkiler. Fakat çözümü çok basittir. Düzenli sıvı ve besin takviyesi ile bu gibi sorunlar ortadan kalkmış olur.

Yukarıda belirttiğimiz prosedürlere dikkat edildikten sonra yaz aylarında da saç ekim işleminin başarı oranı değişmemektedir.