Tek Saç Ekimi Seansında En Fazla Kaç Greft Ekilebilir

Saç ekimi düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi olan saç konu saç ekim işleminde en fazla kaç greft veya kök ekileceği konusudur. İnternet ortamında bu konu ile ilgili çok bilgi olmasına karşın çok az yerde doğru bilgi bulunmaktadır. Bunun en önemli sebebi de saç ekimi kurumlarının kişileri kendilerine çekmek için kullandığı küçük akıl oyunlarıdır. Saç ekimi işleminden ekilecek greft veya kök sayısını belirleyen kriterlerini biraz inceleyelim.

Doku kalitesi; saç folikülleri derimizin içine gömülü haldedir. Dolayısıyla saç folikülleri hem alınırken hem de ihtiyaç olan bölgeye nakledilirken işlen görülen doku sağlıklı olmalıdır. Özellikle gerekli esnekliğe sahip olması çok önemlidir. Kısaca bahsetmek gerekirse saç köklerinin alınacağı donör alan çok sertleşmiş ise doku saç köklerini salmaz ve saç kökleri doku içerisinden çıkartırken zarar görebilir yada sert dokudan dolayı saç kökleri deformasyona uğrayabilir. Zarar gören saç folikülde ekim işleminde kullanılamaz. Tam tersi durumda doku çok yumuşak olursa da saç kökleri dokudan saç folikülleri donör alandan alınırken saç kökü doku esnekliğinden dolayı kesilebilir ve kullanılamaz hale gelir. Böylece hem alınan greft sayısı hem de ekilen greft sayısı değişiklik gösterebilir.

Kan dolaşımı; bazı durumlarda kişilerin saç ekimi yapılacak bölgelerinde kan dolaşımı çok zayıflamış haldedir. Kan dolaşımı ekilen saç folikülünün canlı kalması için en önemli durumlardan birisidir. Saç ekiminde hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın (lateral slit, vertical slit, perkütan, DHİ, safir slit ) fark gözetmeksizin dokuya kısmi kesiler yapılmaktadır. Kişilerde sayı farklılıkları gözetse de dokusunun kaldırabileceğinden fazla micro kesi işlemi uyğulandığında bazen kan dolaşımı bozulabiliyor. Kan dolaşımının bozulması sebebiyle de o bölgeye ekilen saç kökleri canlı kalamıyor ve ekim işleminde deformasyonlar oluşabiliyor. Bu yüzden ekilecek saç folikülü belirlenirken bu duruma çok dikkat edilmelidir.

Saç folikülü kalitesi; saç ekim işleminde hangi saç ekimi yöntemi kullanılırsa kullanılsın micro kesiler yapılması gerekmektedir. Bu değişmeyen bir kuraldır. Kesinin genişliği ve derinliğini saç folikülünün kalitesi belirlemektedir. Eğer kökler kalın ise biraz daha geniş kesi yada ince ise daha ince bir kesi yapılması gerekmektedir. Böylece kesi boyutu büyür ise kesi sayısı azalır daha az saç foliküli ekilir, kesi boyutu incelir ise kesi sayısı arttırılabilir böylece ekilebilecek saç kökü sayısında da artış gözlemlenebilir. Saç ekimi olan kişiler bu kesi farkını anlamaz çünkü saç kalınlıklarına göre açılmıştır ve arkasında iz de bırakmaz. Tabi ki işlimi yapan kişiler profesyonel değilse durum tam tersi de olabilir.

Donör alanın ve ihtiyaç olan alanın büyüklüğü; doğal olarak saç ekimine ihtiyaç olan bölgenin büyüklüğü ile ekilecek saç folikülü sayısı doğru orantılı olarak artış gösterir. Alan ne kadar büyük ise ekilebilecek saç folikülü sayısı da o denli artacaktır. Tabi ki ihtiyaç olan büyük yada küçük olsun donör alandan ne kadar saç folikülü alınabileceği de çok önemli bir konudur. Donör alandan eğer dengesiz ve profesyonelce olmayan bir düzende saç folikülleri alınırsa ense bölgesinde çok kötü izler bırakabilmektedir. Bu yüzden doğru ve dengeli olacak şekilde saç folikülleri alınmalıdır.

Saç ekim işleminin süresi; ortalama bir saç ekimi süresi 5 – 8 saat arasında değişiklik göstermektedir. Saç folikülleri eğer uygun saklama koşullarında bekletilirse 12 – 14 saat canlı kalabilirler. Eğer bu süre aşılırsa canlılıkları kaybolacaktır.

Yukarıda görüldüğü gibi ekilecek saç kökü sayısını belirleyen birden fazla kriter bulunmakla beraber saç ekim işlemini uygulayan kişilerin profesyonelliği de çok önemli bir konudur. Uygun koşulları sağlayan hastalara açıklıklarının büyüklüğüne göre 8000 grefte kadar saç ekim işlemi uygulanabilmektedir.