Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi, son zamanlarda sıklıkla gündeme ekim yaptırılması konusunda yeni güncellemeler de mevcuttur. 

Saç dökülme yaşayan kişilerde uygulanan modern bir tekniktir.

Aynı zamanda medikal uygulamalarla saç dökülmesi olmayan bölgeden saç dökülmesi olan bölgeye saç nakli gerçekleştirilir. Özellikle seyrek bölgeleri gürleştirmek için yapılan bir sistemdir.

Bir çok kişide saç ekimi işleminden sonra saçların çıktığı görüldüğünden dolayı tercih edilen bir işlemdir. Günümüzde genel olarak 50 yaş üstü kişiler saç dökülme sorunu yaşar. Ağırlıklı olarak erkeklerin yaşadığı bir sorundur.

Dolayısıyla erkeklerin kullandığı en yaygın estetiktir. Elbette yalnızca erkeklerde yaşanan bir sorun değildir. Kadınlarda da belirgin şekilde yaşanan saç dökülmesi, stresle birlikte de ortaya çıkar.

İstanbul saç ekimi konusunda üstün başarılarıyla öne çıkan bir merkezdir.

Saç ekim için birçok yöntem kullanılır. Bu yöntemler arasında robotik saç cerrahisi, FUE,  DHI , normal FUE ekimi bulunur. Bu yöntemlerden birinin tercihi sonrasında uygulamalar yapılır.

1.Robotik Saç Cerrahisi

Robotik saç cerrahisinde ağrısız ve acısız şekilde uygulanır. Bu işlem kadın ya da erkek olmaksızın herkeste uygulanabilir. Aynı zamanda işlem sonrasında kişilerin normal hayata dönmelerinde de herhangi bir sorun meydana gelmez. Memnuniyetin en çok olduğu yöntemler arasında yer alır.

2.Safir FUE Saç Ekim

Safir (FUE) saç ekim tedavisi genel olarak genetik yatkınlığı olan kişilerde uygulanır. Bu tedavide donör alandan alınan kökler Safir materyal ile yeniden üretilir ve açılan kanallara yerleştirilir.

3. DHI Saç Ekim (Tıraşsız)

İngilizceden çevrildiğinde doğrudan ekim olarak tanımlanır. Diğer yöntemlere göre daha avantajlı olanlardandır. Bu yöntemde üç aşama bulunur. Bu aşamalar, greft toplama, kanal açma ve greft toplama olarak sıralanabilir. Yaklaşık olarak 6 ile 9 saat arasında işlem süresi vardır. Bu işlemde cilt delinerek greft yerleştirilir.

4. Normal FUE Saç Ekim

Normal FUE yöntemi, saçların 1-2 mm tıraşlanarak ya da tamamen tıraşlanmadan yapılır. 2009 yılından bu yana uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde donör bölge tıraşlanır ve ekim yapılacak olan bölge tıraşlanmaz. Yine donör alınarak saç ekim işlemlerinin yapılması sağlanır.

Saç kaybının belli sebepleri vardır. Temel sebebi genetiktir. Aynı zamanda yaşlanma, travmatik durumlar, stres, çeşitli tıbbi durumlar, saç dökülmesinin sebepleri arasında bulunur. Bu teknikler bu konuda en uygun yöntemler arasında yer alır.

Eğer saçın kökü hala canlı ise ekim yapılır. Bu anlamda yalnızca kafa üzerinde değil, kaşlar, sakallar ya da kıl olması gereken bölgelerde de uygulanması mümkündür.

Bu tedavide kişiden alınan donörlerle birlikte dökülmenin olduğu alanlarda ekim gerçekleştirilir. Özellikle yeterli miktarda saç kökü bulunan kişilerde daha hızlı sonuç alınacağı belirtildi.

Saç kökü, ekim işlemlerinde gerekli olan kısımdır. Kafatası derisindeki gömülü ve saç üreten bölgedir. İçinde 1,2 ve 3’lü kökler şeklinde bulunur. Kişinin genetik yapısına göre bu kökler değişir. Genel olarak tanımlanması gerekirse kafa derisindeki en uç kısımdır. Aynı zamanda yağ dokusu içerisinde bulunur.
Vücudun bir bölümünden alınan sağlıklı dokunun, kayıp olan bölgeye taşınmasıdır. Genellikle hastalık gibi çeşitli sebeplerle kaybedilen dokunu onarılmasıdır. Greft dokuların canlılık belirtisi yoktur. Çeşitleri bakımından da greft, değişiklik gösterir. Bu anlamda örneğin, deri grefti, kemik grefti gibi türleri bulunur.
Saç ekim amaçları, saçların yeniden şekillenmesi, boyanması olarak sıralanabilir. Bu işlemlerde son teknoloji ürünlerin kullanılması önemlidir.

Saçların genetik olarak dökülmesi sonucunda yaptırılan saç ekim operasyonu ömür boyu sürer. Deneyimli ekipler tarafından yapılan saç ekim yapıldıktan sonra özelliklerin korunması mümkündür. Saçın yerleştirildiği alanda iyi bir işlem yapılmışsa kalıcılık artar.

İyi bir uygulama ile kesin çözümdür. Bu anlamda uygulamayı yapan uzmanlara göre de kalıcılıkta farklılık olur.

Türkiye Saç Ekimi bu işlemler konusunda diğer ülkelerden ilgi toplamış bir ülkedir. Özellikle medikal anlamda gelişmiş teknolojilerin kullanılması nedeniyle Türkiye tercih edilmelidir. Uygun fiyata kaliteli bir işleme sahip olmak da mümkündür. Saç ekim yaptırmak için yurtdışının yanı sıra Türkiye daha fazla avantajlıdır.

İşlemden sonra iz kalmaz. Fakat uygulama konusunda dikkat etmek gerekir. Bu anlamda hekim tecrübesinin de önemi büyüktür.
Uzun süre dayanıklı bir işlemdir. Dolayısıyla uzun ömürlü olarak kalıcı bir işlemdir.
İşlemden sonra belli başlı noktalara dikkat etmek önemlidir. Saç ekim her ne kadar ciddi bir işlem olmasa da yine de sonrasında özen göstermek gerekir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenler arasında: Dik olacak şekilde uyumak ya da boyu yastığı kullanmak Buz ile kompres yapmak. Deriyi kaşımamak. Temizliğini yapmak. Bölgede yıkama yapılırken nazik olmak. Fiziksel aktivite yapmamak ya da dikkat etmek. Güneş ışığına maruz kalmamak. İlaç verilmişse dikkatli bir şekilde kullanmak.
Birçok yönden avantajlı bir işlemdir. Bu işlemlerde, sosyal hayatın akışını da etkileyen bir faktör olmanın yanı sıra dış görünüşe de katkısı vardır. Saç ekim avantajları arasında: Dış görünümü yeniler. Saçı uzatmaya devam eder. Saç derisini iyileştirir ve yeni saçların çıkmasını destekler. Ömür boyu kalıcı olarak kullanım sağlar.
İşlem için genel olarak uygun kesin bir ay yoktur. Özellikle yılın 12 ayı da ekim yapılabilir. Bunun yanı sıra örneğin yaz aylarında ekim yaptırmak yüzmeyi sevenler için mantıksız bir seçimdir. Bununla birlikte kış aylarında da soğuktan korumak meşakkatli olacaktır. Bundan dolayı ilkbahar dönemleri en uygun dönemlerdir.
Bu yöntemlerde belirli bir yaş sınırı yoktur. Bu anlamda genel olarak 20-60 yaşları arasındaki kişilerin saç ekim yaptırmak istedikleri belirtilmiştir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin erken dönemde önlem almaları oldukça önemlidir. Olumlu sonuç alınabilmesi için erken dönemde fark etmek gerekir.
İşlemden sonra iz kalmaz. Fakat uygulama konusunda dikkat etmek gerekir. Bu anlamda hekim tecrübesinin de önemi büyüktür.
Ekilen saç, ömür boyu kalıcıdır. Fakat uygulama yapıldıktan sonraki ilk 1 ayda dikkat edilmez ise sorun meydana gelebilir. Bunun için yıkama konusunda da dikkatli olmak gerekir.
Bu tarz işlemlerde kişinin saç yapısına uygun olarak değişiklik gösteren yöntemler içerisinden birinin seçilmesi maliyetleri artırır. Bu anlamda yaklaşık olarak 8 bin ile 16 bin TL değişiklik gösterir. Saç ekimi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.