Şeker Hastalığı Saç Ekimi Başarısını Etkiler Mi

Günümüzde en çok kaşımıza çıkan hastalık türlerinden birisi olmasına rağmen ne yazık ki çok az kişi bu hastalığa sahip olduğunu biliyor. Genellikle sinsi seyreden bir hastalık çeşididir. Hastalık tespit edildikten sonra uygun beslenme yöntemleri seçilmeli ve ilaç desteği gerekli ise ihmal edilmeden kullanılmalıdır. Normal bir insanda kan şekeri değeri 70 – 100 mg/dl olmalıdır. Fakat kan şekerini düzenleyen insülin hormonu problemlerinden dolayı şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığının iki ana çeşidi bulunmaktadır.

Tip l; insülin hormonu pankreas tarafından üretilmektedir. Eğer az üretilir ya da hiç üretilmez ise kan şekeri doğru şekilde kontrol altına alınamaz ve şeker hastalığı ortaya çıkar.

Tip ll; burada ise insülin hormonu pankreasta yeterli miktarda üretilir. Fakat hücrelerimiz direnç gösterir. Dolayısıyla insülin yine yeterli etkide bulunmadığından dolayı şeker hastalığı ortaya çıkar

Şeker hastalığının vücudumuza birden fazla zararı bulunmaktadır. Biz daha çok saç ekimine etkide bulunan zararlarından bahsedelim;

Damar sertliği; insülin kanda gereğinden fazla bulunması gibi durumlarda damarlarda ki düz kaslara etki ederek onları büyümesine neden olur ve damar esnekliği zamanla kaybolarak kan dolaşımda problemler çıkmasına neden olur. Kan dolaşımının kötü olması da gerek iyileşme gerekse ekilen saçların beslenmesinde negatif etki eder.

Ciltte kuruluk ve kaşıntı; kanda çok fazla glikoz ( şeker ) bulunduğu zamanlarda fazla şeker vücuda zarar vereceği için vücuttan uzaklaştırmak ister. Bunun boşaltım sisteminden idrar yolunu seçer. Fakat bu yöntemde böbrekler hem fazla çalışmak zorunda kalır hem de vücuttan glikozun yanında çok fazla su ve elektrolitler atılmış olur. Eksik olan su ve elektrolitlerin tekrar alınmazsa ciltte kuruluğa, dengesinin bozulmasına, kaşıntıya ve bakterilere karşı dirençsiz halde kalacak ve doku deforme olacaktır. Saç ekim sonrası yaralar geç iyileşecek ve ekilen greftler doğru beslenemeyeceklerdir.

Her iki durumda da doğru tedavi ve doğru diyet programlarına uyulduğu sürece şeker seviyesi belirli düzeyin üstünde olmayan şeker hastaları saç ekiminde başarılı sonuçlar elde edeceklerdir.