Saç Ekiminde Saç Kökü Sayısı ile Greft Sayısı Arasındaki Fark Nedir

Saç ekimine ihtiyacı olan her kişiye kurumlar operasyon öncesi bilgilendirme yaparken bazen ekilecek saç sayısı olarak greft bazen ise kök sayısı verir ve ikisi arasında inanılmaz bir uçurum olur. Bu durum aslında kurumun biraz pazarlama stratejisinden kaynaklanmaktadır. Kişiler doğal olarak yüksek sayı duydukları kuruma yönelim gösterirler. Fakat bu durum bazı kurumlarca art niyetli yanlış yönlendirilmelere yol açmaktadır.

Öncelikle saçın yapısından kısaca bahsedelim. Genel olarak kıl gövdesi ve kıl folikülü olmak üzere iki ana bölümden oluşur. Kıl folikülünün içinde bulunan asıl önemli bölüm kıl köküdür. Buradan saç teli uzama gösterir. Ayrıca kıl folikülüne bağlı kan damarları, yağ bezi ve kıl kası da bulunmaktadır. Bunlar kıl folikülünün ve kıl gövdesinin beslenmesini ve aktif kalmasını sağlar. Kıl gövdesi bizim dışarıdan gördüğümüz saç kısmını oluşturur ve genel olarak ay da 1cm civarında büyüme gösterir. Her 3 – 4 aylık dönemlerde dökülerek tekrar uzama gösterir. Saç telinin yapısı ve saç sıklığı da etnik köken ve saç rengine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi her bir saç kökünden ya da folikülünden 1 adet saç teli çıkmaktadır. Bu asla değişmeyen bir durumdur.

Greft kelimesi aslında sağlık sektöründe kullanılan genel bilimsel bir terimdir. Terminolojide kullanılma amacı vücudun ihtiyaç duyduğu bir doku parçasını karşılamak adına vücudun belirli bölgesinden alınan doku parçasıdır. Bu ihtiyaca göre kan damarları, kemik dokusu, deri parçası gibi birden fazla alanda olabilir. Saç ekimi işleminde ise saç foliküllerinin transferi sağlanmaktadır.

Her erkek ve kadının genetik yapısına bağlı olarak bazı saç kökleri birbirine çok yakın yerleşim gösterir. Hatta neredeyse bir bütün gibi gözükebilir. Bu gibi durumlarda saç telleri aynı noktadan bir bütünmüş gibi çıkabilirler. Böyle görünüme sahip 1’li, 2’li, 3’lü, 4’lü hatta beşli saç teline sahip mikro topluluklar oluşabilir. Saç ekim yöntemi fark etmeksizin ister DHİ, ister micro FUE olsun saç folikülleri alınırken micro uçlar kullanılır. Bu özel uçlar saç folikülleri 1’li, 2’li, 3’lü, 4’lü hatta beşli olsun fark etmeksizin grubu tek hamlede alır. Alınan bu çoklu saç foliküllü (saç köklü) yapıya da genel olarak greft tanımlaması yapılır. Dolayısıyla 1 greftte birden fazla saç kökü bulunabilir ve transfer edildiği bölgede de çoklu kök sayısına göre de birden fazla saç teli çıkışı gösterir.

Bu iki duruma ortalama bir örnek verecek olursak 5000 greft saç ekilmesi ile çıkacak saç miktarı çoklu kök sayısına göre değişmekle beraber yaklaşık olarak 9000 – 12000 saç teli ( saç kökü ) sayısına tekabül eder. İstanbul Saç ekimi operasyonu yaptırmayı planlayan kişiler kurumlardan bilgi alırken ve seçecekleri kurumu belirlerken bu farkı iyi anlamalıdırlar.

İstanbul Hair Center
İletişim Formu