Saç Ekimi Sonrası Günlük Hayata Ne Zaman Dönülür

Saç ekimi, sakal ekimi, kaş ekimi, yara ve yanık izi ekimleri gibi tedavi yöntemleri kişiye uygulandığında gerek iyileşme süreci gerekse ekilen saçların çıkış süreci kişiye göre değişebilmektedir. Ekilen saçların çıkış süreci veya yaralarının iyileşme sürecindeki değişikliğin ana sebebi kişinin metabolizma hızıdır. Tabi ki bu duruma etki eden çevresel faktörler de bulunmaktadır.

Saç ekimi operasyonu yaptırmış kişilerin operasyondan sonraki ilk günlerde yaşadıkları görsel problemler ve yaraların iyileşme süreci başta gelmektedir. Yaşanan problemleri daha aza indirmek için uygulanan saç ekim yöntemi değişiklikleri yapılabilmektedir. Örneğin saçları kesmeden saç ekim işlemini gerçekleştirmek ya da bölgesel saç kesimi yaparak saç ekim operasyonunu gerçekleştirmek veya yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak için hücresel rejenerasyonu arttıran özel krem ve losyonlar kullandırmak gibi seçenekler sunulabilmektedir. Fakat bölgesel saç kesimi veya saçları kesmeden saç ekimi yöntemlerini herkese uygulamak mümkün olmamaktadır. Bu durum kişinin mevcut saç ekimi yapılacak açıklığına, donör alanının kalitesine ve doku kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Genelleme yapacak olursak saç ekimi işleminden sonra kişiler isterlerse 3. Günden sonra işlerine başlayabilir ve sosyal hayatlarına devam edebilmektedirler. Elbette işleri eğer toz veya diğer partiküllerin bulunduğu bir ortamda ise 5. Günden itibaren işe başlamaları daha iyi olacaktır.

Saç ekim operasyonundan itibaren geçen her gün doku iyileşmesi devam eder ve yaklaşık 8. Günden itibaren saçların etrafındaki dokular dökülmeye başlar. Bu esnada mevcut saçlar ile ekilen saçlarda uzamaya devam eder 10. Günden itibaren de ekilen saçlar dökülmeye başlar. Saç derisindeki kırmızılık zamanla önce pembemsi bir renk alır sonrasında ise normal cilt rengine döner.

Ekilen saçlar genel olarak ilk bir ay içerisinde dökülür. Yaklaşık 3. Ay’a kadar yeni saç çıkışı pek gözlemlenmez tabi ki bu süreç kişiye göre değişebilmektedir. Bu aylardan itibaren geçen her gün de yeni saçların çıkışı gözlemlenir. Operasyondan 6 -7 ay sonrasında ekilen saçlarını tarayıp şekil verebilecekleri oranda yaklaşık %60’lık kısmı çıkış gösterir. Çıkış süreci yine günden güne artış göstererek devam eder ve bütün saçların çıkışı ise 1 yılı bulmaktadır.