Saç Ekimi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Saç ekim işlemi yaptırmayı düşünenlerin araştırırken gördükleri veya çevrelerinden aldıkları doğru bilinen ama aslında eksik veya yanlış bilgileri kısaca açıklayalım.

 • Yaz aylarında saç ekimi yaptırılmaz; en çok konuşulan konulardan birisidir. Gerek bazı kurumların müşteri temsilcileri gerekse işlem yaptıran veya yaptırmayan insanların yanlış ve eksik bilgilendirmeleri dolayısıyla bu durum çok duyulmaktadır. Aslında tam bir şehir efsanesidir.
 • Saç ekimi işleminde çıkan saçlar dökülür; burada ki en önemli faktör saç ekimini yapan kişinin profesyonelliğidir. Saçların alınacağı donör alanın dökülme riski olmayan bölgesi tercih edilmelidir. Dolayısıyla doğru bölgeden alınan ve doğru ekim işlemi uygulanan saçlar dökülmez.
 • Saç ekim işleminden sonra çıkan saçlar ile çim adam gibi görünürsün; saç ekim işlemi basit bir döngüde yapılsa da profesyonellik gerektiren bir konudur. İşlemini yapacak uzman kişi uygulanacak kanal yöntemini doğru seçer, doğru derinlik ve en önemlisi doğru açıyla kanal açılırsa kesinlikle saçlar doğal yönde çıkar.
 • Saç ekimini sadece erkekler yaptırabilir; saç ekim işlemi ekstrem bir durumu yok ise 20 yaş ve üzeri tüm erkek ve bayanlara uygulanabilir.
 • Saç ekimini belirli yaş üzerindeki kişilere yapılmaz; saç ekim işleminde üst yaş sınırı yoktur. Burada ki tek sınırımız yaş ile ortaya çıkan sağlık problemleridir. Eğer ki işlem kalitesini veya yaşamını etkileyecek bir sağlık problemi yok ise saç ekim işlemi gerçekleştirebilir.
 • Saç ekim işlemi gençlerde daha başarılı; burada aslında değerlendirilmesi gereken konu kişinin metabolizma hızıdır. Metabolizma hızı yüksek ise çıkış hızlı ve kaliteli olur.
 • Saç ekimi işlemlerinin hepsinde saçlar komple kesilir; işlem yapılacak bölgenin büyüklüğüne ve donör alanın kalitesine göre saçlar kesilmeden, bölgesel kesilerek veya komple kesilerek yapılabilmektedir.
 • Başka bir kişiden alınan saç folikülleri ile ekim yapılabilir; kişiler bu durumu organ nakli ile kıyaslayarak düşünmektedir. Belirli bir açıdan bakıldığında doğru bir düşünce tarzıdır. Fakat tek yumurta ikizlerinden bile birbirine saç folikülü transferinin başarı oranı çok düşüktür.
 • Saç ekim işlemi ağrılı bir işlemdir; saç ekim genel olarak lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Hasta saç ekim işleminde ağrı hissetmez. Sadece lokal anestezi sırasında 1-2 dakikalık geçici bir ağrı hisseder.
 • Saç ekimi işlemi sonucu hemen görülür; saç ekim işleminin tam sonucu yaklaşık olarak 1 yıllık zaman dilimini almaktadır. Saçların ilk çıkışı kişinin metabolizma hızına göre değişiklik gösterse de 3. Aydan itibaren çıkmaya başlar günden güne de çıkışlar artış gösterir.
 • Saç klonlaması ile saç ekimi yapılmaktadır; klonlama yöntemi ile saç ekim işlemi henüz faal değildir. Deneyleri hala devam etmektedir.