Ön Saç Çizgisi ve Bu Bölgeye Ekilen Saçların Dağılımı Nasıl Olmalıdır

 

Saç ekimi başarısını etkileyen daha doğrusu doğal görünümü en çok etkileyen konulardan biriside ön saç çizgisi ve bu hatta yapılacak olan ekim dağılımıdır. Saç ekim işleminde diğer tüm prosedürler % 100 verimle gerçekleştirilmiş. Sonrasında ekilen saçların hepsi çıkmış olsa bile ön hatta doğal olmayan bir görüntü var ise kişi tüm hayatı boyunca tatmin olmadığı sentetik bir görüntü ile yaşamak zorunda kalıyor ve ne yazık ki bu gibi durumlarında geri dönüşü pek mümkün olmamaktadır. Böyle bir durumun oluşmaması için birkaç konuya dikkat etmek gerekmektedir. Kritik öneme sahip noktaları kısaca açıklayalım

Kişinin cinsiyeti; doğal saç çizgisi bakımından erkekler bayanlara göre daha kavisli bir ön çizgiye sahiptir. Dolayısıyla ikisine de ezbere aynı kavisi vermek doğru olmaz.

Kişinin yaşı; çevremizde görüldüğü gibi her insanın ön çizgisi yaşı ilerledikçe ufak değişikliklere uğrar. Kademeli bir geri çekilme vardır. Örneğin 40 yaşında olan bir kişiye 17 yaşındaki saç çizgisi baz alınarak saç ekimi işlemi yapılırsa tamamen sentetik bir görüntü oluşur. Yaşına uygun ön çizgi belirlemek daha doğru ve doğal bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.

Alın kas yapısı; alın çizgisi oluşturulurken en çok dikkat edilecek konudur. Bilindiği gibi mimik hareketleri konuşma bütünlüğümüzü tamamlayan bir unsurlardandır. Dolayısıyla bu mimik hareketlerinin de etkisiyle alın kas yapısı zamanla değişir. Kas kullanıldıkça gelişen bir organdır. Dolayısıyla alın kas dokusu da zamanla yukarı yani eskiden saç olan bölgelere kadar kayabilmektedir. Saç çizgisi belirlenirken alın kas bölgesi üzerine saç ekimi yapılmayacak şekilde dizayn edilmelidir. Aksi durumda bu bölge üzerine ekilen saçlar mimik yapılırken kas bölgesiyle beraber hareket ederler ve doğal olmayan bir görüntü oluşur.

Kişinin yüz hattı; kişinin ön çizgisi alın genişliği, kaş yapısı, yanaklar ve burun yapısı gibi yüz hatlarıyla altın oran kurulacak şekilde dengelenmelidir.

Ekilecek saçların ön hatta dağılımı; çevrenizde gördüğünüz gibi çoğu saç ekimi yapan kişilerin ön tarafında ki saçları alın kas yapısına, yaşına, yüz hattına ve cinsiyetine göre doğru yapılmış olsa bile doğru dağılım yapılmadığı için ekilen saçlar doğal görüntüden uzak bir durum sergilemektedir. Kişin ön hattı kalemle çizilmiş gibi düz bir çizgiye sahip olmamalıdır. Doğal olan görüntüyü elde etmek için milimetrik zikzaklar yaparak ön çizgi oluşturulmalıdır. Ayrıca ön hatta ekilen ilk 2 – 3 sıraya özellikle tekli greft ekilerek kademeli bir geçiş oluşturulmalıdır.

Ekilecek olan saç folikülü sayısı; yukarıda belirttiğimiz tüm kriterler uygun olsa bile bazı durumlarda donör alandan saç folikülü sayısı ihitiyaç olan bölgeyi kapatmaya yetmeyeceği kişiler olmaktadır. Bu kişilerin ya açıklıkları çok büyüktür ya da donor alanlarında sınırlı sayıda greft alınabilmektedir. Böyle durumlarda diğer şartlar uygun olsa bile alın çizgisi belirlenirken biraz daha yukarıdan alınmalıdır. Çünkü elimizde belirli sayıda saç folikülü bulunduğu için ekim yapılacak alanı çizgiyi yukardan alarak daraltırız. Dolayısıyla seyrek bir saç ekim görüntüsü yerine yine yoğun ve doğal bir görüntü elde etmiş oluruz.

Saç ekim işlemi dışardan bakıldığından çok basit bir işlem olsa da yukarıda görüldüğü gibi saç çizgisi belirlenirken bile birden fazla kriter bulunmaktadır. Bu kriterler profesyonellikle incelenmeli ve uygulanmalıdır.