Obezitenin Saç Ekimine Etkileri

 

 

            Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden birisi haline gelen Obezite çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Obezitenin neden olduğu sorunların bazıları kişinin yaşam kalitesini düşürürken bazıları ise ölümle ve felçle sonuçlanabilmektedir. Kişinin mevcut saçlarına veya saç ekimi olmuşsa saçların çıkış sürecine etki eden faktörlerinden kısaca bahsedelim.

Yüksek kolestrolün ciddi sağlık problemlerinin tetikleyici olması yanında dolaylı yoldan da kişinin saçlarına negatif yönden etkisi vardır. Bilindiği üzere atardamar, toplardamar ve kılcal damarların iç yüzeyinde birikmesi sonucu damar daralması hatta tıkanması sorunları ortaya çıkarmaktadır. Saçlarımız da kan damarları yoluyla ihtiyacı olan besinleri alırlar. Dolayısıyla damar yapısında meydana gelen deformasyon saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilmektedir. Elbette yeni ekilen saçlarda aynı yolla beslendiği için ekilen saçların zayıf ve eksik çıkmasına neden olabilmektedir.

Şeker hastalığı da çok ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bu sorunlardan birisi de ciltte meydana getirdiği deformasyonlardır. Kişi sağlıklı saçlara kavuşmak istiyorsa ve mevcut saçlarının da korunmasını istiyorsa burada ilk önceliklerden birisi de sağlıklı saç derisidir. Saç derisinde bulunan yağlanma sorunları, enfeksiyonlar, darbeler ve kazalar sonucu alınan hasarlar kişinin hem mevcut saçlarına hem de ekim yapılmış saçları etki etmektedir.

Obezite fiziksel rahatsızlıkların yanında kişide psikolojik rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir. Kişi mevcut görünümünden kaynaklık stres, depresyon, anksiyete gibi çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilmektedir. Günümüzden saçlara negatif yönde etki eden en büyük problemlerden birisi de stresdir. Stres ciddi saç dökülmelerine neden olmaktadır.

Obezite problemi yaşayan çoğu kişi hızlı kilo vermek adına kulaktan duyma diyet yöntemlerini bilinçsizce uygulayabilmektedir. Kişinin kilo alması veya kilo verdirilmesi alanında uzman kişilerce çeşitli sağlık prosedürleri takip edilerek yapılmalıdır. Eğer kişi profesyonel kişilerden yardım almadan hızlı kilo kaybına uğrarsa ciddi metabolik sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bunlarda elektrolit dengesinde bozulma, kansızlık, organ yetmezliği, stres ve troid rahatsızlıklarını tetikleyerek ciddi saç dökülmesine neden olmaktadır.