Profesyonel Saç Ekimi
İletişim WhatsApp Mobil

Uykusuzluk ve Saç Dökülmesi Sorunları

Uykusuzluk Sonucunda Oluşan Saç Dökülme Problemleri

23-08-2020

Uykusuzluk ve Saç Dökülmesi

Günümüzde neredeyse hepimizin uykusuzluk problemi yaşadığımız zamanlar olmaktadır. Bu tür durumlara bazen iş dolayısıyla bazen kişisel eğlence vaktimiz daha fazla zaman ayırmak için bazen de sağlık problemleri nedeniyle yaşamaktayız. Fakat son zamanlarda dünyayı sarsan korona virus hastalığının (COVID-19) etkisiyle hepimizin günlük yaşam döngüsü değişmiştir. Dolayısıyla gün içerisinde bazılarımızın çalışma saatleri değişmiş bazıları ise işe gidemediğinden dolayı eve kapalı kalmıştır. Bu sebepten dolayı büyük çoğunluğumuz yetersiz ve kalitesiz uyumaktadır. Yetersiz ve kalitesiz uyku da vücudumuzda bazı negatif etkilerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ortaya çıkan bu negatif etkiler ile doğrudan yada dolaylı olarak saç dökülmesini arttırdığı görülmektedir.

Saç Ekimine Neden Olan Faktörler

Saç Ekimi, yetersiz uykunun neden olduğu bu durumlarda gerekebilir: özellikle stres, yoğunluk, dikkat bozukluğu, insanlarla etkileşimde azalma, gerginlik, negatif düşüncelerde artış, mide ve bağırsak problemleri, diyabet, karaciğer rahatsızlıkları, cilt problemleri, kalp damar problemleri, bağışıklık sisteminin zayıflaması hatta genlerimizde bile bozulmalara neden olduğu yapılan deneyler ile ortaya çıkmaktadır.

Stres çağımızda saç dökülmesini tetikleyen en büyük sebeplerden birisidir. Bazı durumlarda etkisini saç kıran veya sakal kıran gibi gösterir. Bu durum doğru ve zamanında yapılan ilaç tedavisi ile tamamen ortadan kalkmaktadır. Fakat stres bazı durumlarda kalıcı saç dökülmesine de sebep olmaktadır.

Sağlıklı bir saç derisi sağlıklı saçlara giden yollardan birisidir. Şeker hastalığı veya diğer cilt problemleri nedeniyle saçlar zayıflayıp cansızlaşabilir hatta komple dökülmeler ortaya çıkabilmektedir.

Kalp damar problemleri elbette bu durum kişinin sağlığı açısından çok daha büyük problemlere sebep olmaktadır ve kişinin en çok dikkat etmesi gereken organlardandır. Elbette kan dolaşımının yeterliğinin azalması ile saç köklerinin beslenmesi azalır dolayısıyla saçların zayıflamasına hatta dökülmesine neden olmaktadır.

Bu gibi sorunların ortaya çıkmaması için günde en azından 6-8 saatlik bir uyku düzeni sağlanmalıdır. Ayrıca belirtmek gerekir ki gece uykusu ile gündüz uykusu aynı etkilere sahip değildir. Çünkü vücudumuz melatonin hormonu karanlıkta salgılamaktadır. Bu hormon hücreleri yenilerken bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. Bu yüzden özellikle gece uykusuna dikkat etmeliyiz.

Hüseyin KAYASaç Ekimi Uzmanı

 İstanbul Hair CenterProfesyonel Saç Ekimi ve Saç Tedavileri Merkezi İstanbul, Türkiye.

COVID-19 ve Değişen Uyku Düzeni Sonucu Oluşan Saç Dökülme Sorunları

  • İstanbul Hair Center, Saç Ekimi Merkezi
  • Esentepe Mah. Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sok. No: 27/8 Kat:2 Şişli, İstanbul-Türkiye
  • 0212 343 13 10
  • 0212 343 13 10
  • info[at]istanbulhaircenter.com
2021©copyright ihcgroup