Profesyonel Saç Ekimi
İletişim WhatsApp Mobil

Spor Yapmanın Saç Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Düzenli Spor ve İle Saç Dökülmelerinin Önüne Geçin

22-09-2020

Dünya genelinde de bazı ülkeler hariç insan popülasyonunun büyük bir kısmı spor yapmayı ne yazık ki ihmal ediyor. Bunun sebebi de genellikle iş hayatımızın ve sosyal hayatımızın bu tür aktivitelere zaman ayırmamıza engel olması hatta metropol şehirler de trafik sorunu bile gün içerisinde ciddi bir zaman diliminin boşa geçmesine sebep olmaktadır. Fakat tüm engellere rağmen spora az veya çok zaman ayırmamız sağlığımız açısından çok elzemdir. Tabi ki spor yaparken de vücut yapımıza ve yaşımıza göre uygun spor aktivitelere değerlendirmek önemlidir aksi durumda spor yarardan çok zarara sebep olabilmektedir.

Spor yapmak, vücudumuza dolaylı veya doğrudan pozitif etkilerde bulunmaktadır. İlk olarak vücuda alınan oksijen miktarını arttırır. Böylece kanda daha fazla oksijen taşınır. Oksijen vücutta gerçekleşen metabolik aktiviteler için vazgeçilmez öneme sahiptir. Bu oran artışı ile metabolizma hızı artar ve doğru beslenmeyen organlar bile daha aktif beslenmeye başlar. Dolayısıyla saç kökleri aktif bir kan dolaşımı ile daha canlı ve güçlü hale gelecektir.

Terleme yoluyla vücudumuzda bulunan belirli toksinlerin vücut dışına atılması sağlanır. Tabi ki gereğinde fazla spor da yapmamak gerekir yoksa çok fazla su ve mineral kaybına neden olabilir. Terleme ile birlikte cildimizde bulunan küçük gözeneklerin de temizlenmesini sağlar. Bu da saç diplerinde ki derinin daha yenilenmesini sağlar. Saçlarımız doğrudan saç derisine tutunmakta ve bu bölgeden beslenmektedir dolayısıyla kökleri tutunduğu yüzey ne kadar sağlıklı olursa burada tutunca saçlarda o kadar iyi beslenerek ve dökülmeyecektir.

Bilindiği gibi stres saçlar üzerine çok fazla negatif etkiye sebep olmaktadır. Kişinin spor yapmasıyla seratonin hormonunun yani mutluluk hormonu üretimini arttırmaktadır. Bu hormon artışı ile kişi stresten uzaklaşarak daha mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır. Dolayısıyla saçlara etki eden negatif etkenler ortadan kalkacak ve saçlar daha sağlıklı olacaktır.

Türkiye'nin en iyi saç ekimi merkezi istanbul hair center uzmanları uyarıyor; Spor yapmak hem saç sağlığımız hem de vücudumuz için çok önemlidir. Fakat spor aktivitelerini desteklemek için kullanılan bazı kimyasal ürünler ve hormon takviyeleri ne yazık ki hem kişinin sağlığına zarar vermekte hem de dolaylı yoldan saçların zayıflamasına neden olmakta hatta ilerleyen durumlarda ciddi saç kayıplarına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu tür ürünler gereksiz yere bilinçsizce kullanılmamalıdır. Eğer kullanılacaksa da konusunda uzman kişilerin yönlendirmeleriyle doğru tedavi yöntemi seçilmelidir. 

Hüseyin KAYASaç Ekimi Uzmanı

 İstanbul Hair CenterProfesyonel Saç Ekimi Merkezi Lokasyonumuz: İstanbul, Türkiye

Saç dökülmesini düzenli spor yaparak engelleyebilirsiniz

  • İstanbul Hair Center, Saç Ekimi Merkezi
  • Esentepe Mah. Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sok. No: 27/8 Kat:2 Şişli, İstanbul-Türkiye
  • 0212 343 13 10
  • 0212 343 13 10
  • info[at]istanbulhaircenter.com
2021©copyright ihcgroup