Profesyonel Saç Ekimi Merkezi
İletişimWhatsAppMobil
Saç ve Sakal Kıran Tedavisi Alopesi Areata
Saç ve Sakal Kıran Tedavisi Alopesi Areata

Saç ve Sakal Kıran Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

13-12-2019

Saç ve Sakal Kıran

Günümüzde insanların dış görünüşleri birden fazla yönden hayatına etki etmektedir. Dış görünüm gerek iş hayatına, gerek sosyal hayatına, gerekse psikolojik etkileri olsun hafife alınmaması gereken bir konudur. Dış görünümde ilk dikkat çeken alanlar ise genellikle saç, sakal ve kaş olmaktadır. Bu bölgelerde yaşanan sağlık sorunları kişiyi hem psikolojik hem de çevresel yönden etkilemektedir.

Bu gibi sorunların en başında gelen ise  alopesi areata Latince ismiyle bilinen saç, sakal ve kaş bölgelerindeki kısmi boşluk oluşumuna neden olan rahatsızlık gelmektedir. Halk dilinde ise bu rahatsızlığa saç kıran, sakal kıran ismi verilmektedir.

Saç Kıran ve Sakal Kıran Neden Olur?

Saç Kıran hastalığının ortaya çıkış mekanizması tam olarak bilinmese de genel kanı otoimmün sistemin (bağışıklık sistemi ) verdiği bir tepki olarak hızlıca bölgesel kıl yapısında dökülmelerin meydana geldiği düşünülmektedir. Burada otoimmün sistem kıl yapısını vücut dışı bir yapı olarak algılıyor. Tepki olarak vücudu korumak adına ürettiği antikorlar ile saç teli hücrelerini ve saç foliküllerini vücuttan uzaklaştırıyor. Basit bir örnek vermek gerekirse elimize batan kıymık parçasını düşünün bunu vücuttan uzaklaştırmak için otoimmün sistem benzer bir tepkime yaratır.

Saç Kıran ve Sakal Kıran Belirtileri

Sakal ve Saç Kıran kişide ilk görüldüğünde birkaç tane saç veya sakal kılı diyebileceğimiz kadar az bir alanda başlangıç gösterir. Genellikle kişiler bu durumu pek önemsemez veya bölge çok küçük olduğu için dikkatlerini çekmez. Tedaviye başlanmadığı için bölge günden güne dışarıya doğru genişleme gösterir. Zamanla bu bölgelerin sayılarında da artış gözlemlenebilir. Bu durum kişide ciddi psikolojik ve çevresel rahatsızlığa neden olur.

Saç Kıran ve Sakal Kıran Tedavisi

Alopesi areata  çok kolay tedavi olan bir rahatsızlıktır ve bulaşıcı değildir. Tabi ki tedaviye başlama süresi tedavinin etkinliğini arttırmaktadır. Her sağlık probleminde olduğu gibi erken tanı ve tedavi başarı oranını arttırır.

Alopesi areata genellikle stresin tetiklemesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden gençlerde ve orta yaşlarda ki kişilerde görülme oranı daha yüksektir. Tabi ki stresin dışında da saç kıran ve sakal kıran rahatsızlığını tetikleyen etkenler bulunmaktadır. Bunları kısaca sıralayacak olursak ;

 • Vitamin, mineral ve protein eksiklikleri
 • Egzama
 • Astım ve saman nezlesi
 • Başka rahatsızlıklar için sürekli kullanılan ilaçlar
 • Troid rahatsızlıkları
 • Mental yorgunluk, anksiyete ve depresyon
 • Addison hastalığı
 • Lupus
 • Düzensiz ve dengesiz beslenme
 • Kemoterapi ve diğer radyasyon tedavileri
 • Şeker hastalığı
 • Bağırsak kurdu enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonlarının da bölgesel olarak saç ve sakalda ya da vücudun diğer bölgelerinde kayıplara neden olduğu bilinmektedir. Tüm bunların dışında ayrıca belirtmek gerekirse genetik yatkınlığın da kişide görülme ihtimalini 2 katına çıkarttığı düşünülmektedir.

Alopesi Areata’nın tedavisinde hem klinik hem de bitkisel olarak birden fazla yöntem bulunmaktadır. bitkisel kişiye göre etkileri değişmekle birlikte çok etkin sonuçlar vermemektedir. Hatta yanlış ve fazla kullanımlarından dolayı bazen dokuya yarardan çok zarar da verebilmektedirler.

Doğal Saç Kıran ve Sakal Kıran İlaçları

Çok bilinen bazı bitkisel yöntemleri şöyle sıralayabiliriz; aleo vera, sarımsak suyu, soğan suyu, bitkisel yağlar (arğan, badem, lavanta, vs…), Hindistan cevizi sütü gibi yöntemler ile saç çıkışı gözlemlenebilmektedir.

Saç Kıran ve Sakal Kıran Tedavisi Yapan Merkezler

Klinik yöntemlerde ise iki ana tedavi bulunmaktadır.

Kortikosteroidler (kortizon tedavisi) ; Alopesi Areata’nın en etkin tedavi yöntemidir. Kortikosteroidler ile cildi besleyici özel serumlar kişinin durumuna göre belirli oranlar ile karıştırılarak cilde doğru açı, doğru derinlik ve doğru miktarda cilde direk enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Her 15 günde bir defa tekrarlanır. İlk seanstan itibaren çıkışlar başlar ve günden güne artar ve komple kapanana kadar devam eder.

Drithocreme (anthralin) ; Bu yöntemde ciltte ihtiyaç olan bölgeye gece yatmadan önce krem sürülür ve sabaha kadar beklenir. Sabah yıkanır ve bu işlem her gün tekrarlanır. İkinci aydan sonra çıkışlar başlamaktadır. Fakat çok güçlü etkilere sahip bir krem olduğu için kesinlikle kulaktan duyma bilgilere göre kullanılmamalıdır. Ciltte kızarıklık hatta yara ve kabuklanmalara bile neden olabilmektedir.

Saç kıran, sakal kıran gibi rahatsızlıklar çözümü oldukça basit bir cilt rahatsızlığı olsa da yanlış tedavi durumu olduğundan kötü hale getirebilir veya etki görmediğiniz için zaman kaybedebilirsiniz. Bu yüzden bu gibi durumları ihmal etmeden konusunda uzman kişilerden destek alarak en uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

 

İstanbul Hair Center, Saç Kıran, Sakal Kıran ve Kaş Kıran, Tedavilerinde alanlarında uzman sağlık çalışanları ile hizmet vermektedir. 20 yıla aşkın bir süre ve 21.000 üzerinde yapılan saç ekimi operasyonu ile en son teknoloji ve yüksek standartlarda hizmetler sunmanın gururunu yaşıyoruz.

Daha detaylı bilgi için uzmanlarımız sizi bekliyor, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saç Kıran, Sakal Kıran, Kaş Kıran Tedavisi Yapan Yerler İstanbul.
 • İstanbul Hair Center
 • Esentepe Mah. Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sok. No: 27/8 Kat:2 Şişli, İstanbul
 • 0212 343 13 10
 • 0212 343 13 10
 • info[at]istanbulhaircenter.com
2020©copyright ihcgroup