Profesyonel Saç Ekimi
İletişim WhatsApp Mobil

Saç Ekiminde Saç Kökü İle Greft Sayısı Arasındaki Farklar

Saç Kökü ve Greft Sayısı Saç Ekiminde Neden Önemlidir? Farkları Nelerdir?

27-11-2020

Saç Kökü & Greft Sayısı

Saç Ekimi Merkezleri, hastalarına operasyon öncesi bilgilendirme yaparken bazen ekilecek saç sayısı olarak greft bazen ise kök sayısını verir. Bu durum aslında kurumun pazarlama stratejisinden kaynaklanmaktadır. Çünkü bu ikisi arasında inanılmaz bir uçurum vardır. Saç Ekimi sektöründeki gelişmeler ile birlikte özellikle internet üzerinden detaylı bilgi sahibi olunabiliyor. Bu durum sonucu hastalar doğal olarak greft yada saç kökü kavramlarında yüksek sayı sunan saç ekim merkezi tercih ediyor ve yanlışa giden ilk yola adımlarını atmış oluyorlar.

Detaylara girmeden önce bu ikilinin arasındaki farkları anlamaya çalışalım.

Saç Kökü Nedir?

Öncelikle saçın yapısından kısaca bahsedelim; Genel olarak kıl gövdesi ve kıl folikülü olmak üzere iki ana bölümden oluşur. Kıl folikülünün içinde bulunan asıl önemli bölüm kıl köküdür. Buradan saç teli uzama gösterir. Ayrıca kıl folikülüne bağlı kan damarları, yağ bezi ve kıl kası da bulunmaktadır. Bunlar kıl folikülünün ve kıl gövdesinin beslenmesini ve aktif kalmasını sağlar. Kıl gövdesi bizim dışarıdan gördüğümüz saç kısmını oluşturur ve genel olarak ay da 1cm civarında büyüme gösterir. Her 3-4 aylık dönemlerde dökülerek tekrar uzama gösterir. Saç telinin yapısı ve saç sıklığı da etnik köken ve saç rengine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yukarıda görüldüğü gibi her bir saç kökünden ya da folikülünden 1 adet saç teli çıkmaktadır. Bu asla değişmeyen bir durumdur.

Greft Nedir?

Greft kelimesi aslında sağlık sektöründe kullanılan genel bilimsel bir terimdir. Terminolojide kullanılma amacı vücudun ihtiyaç duyduğu bir doku parçasını karşılamak adına vücudun belirli bölgesinden alınan doku parçasıdır. Bu ihtiyaca göre kan damarları, kemik dokusu, deri parçası gibi birden fazla alanda olabilir. Saç ekimi işleminde ise saç foliküllerinin transferi sağlanmaktadır. Her erkek ve kadının genetik yapısına bağlı olarak bazı saç kökleri birbirine çok yakın yerleşim gösterir. Hatta neredeyse bir bütün gibi gözükebilir. Bu gibi durumlarda saç telleri aynı noktadan bir bütünmüş gibi çıkabilirler. Böyle görünüme sahip 1’li, 2’li, 3’lü, 4’lü hatta beşli saç teline sahip mikro topluluklar oluşabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekim yöntemi fark etmeksizin ister DHI Saç Ekimi, ister FUE Saç Ekimi  olsun saç folikülleri alınırken micro uçlar kullanılır. Bu özel uçlar saç folikülleri 1’li, 2’li, 3’lü, 4’lü hatta beşli olsun fark etmeksizin grubu tek hamlede alır. Alınan bu çoklu saç foliküllü (saç köklü) yapıya da genel olarak greft tanımlaması yapılır. Dolayısıyla 1 greftte birden fazla saç kökü bulunabilir ve transfer edildiği bölgede de çoklu kök sayısına göre de birden fazla saç teli çıkışı gösterir.

Bu iki duruma ortalama bir örnek verecek olursak 5000 greft ekilmesi ile çıkacak saç miktarı çoklu kök sayısına göre değişmekle beraber yaklaşık olarak 9000 – 12000 saç teli ( saç kökü ) sayısına tekabül eder. Saç ekimi operasyonu yaptırmayı planlayan kişiler kurumlardan bilgi alırken ve seçecekleri kurumu belirlerken bu farkı iyi anlamalıdırlar. 

Profesyonel Saç Ekimi

İstanbul Hair CenterSaç Ekimi Tedavilerinde alanlarında uzman sağlık çalışanları ile hizmet vermektedir. 20 yıla aşkın bir süre ve 21.000 üzerinde yapılan operasyon ile en son teknoloji ve yüksek standartlarda hizmetler sunmanın gururunu yaşıyoruz.

Daha detaylı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz, bizimle iletişime geçin.

Saç ekiminde saç kökü ve greft sayısı arasındaki ilişki

  • İstanbul Hair Center, Saç Ekimi Merkezi
  • Esentepe Mah. Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sok. No: 27/8 Kat:2 Şişli, İstanbul-Türkiye
  • 0212 343 13 10
  • 0212 343 13 10
  • info[at]istanbulhaircenter.com
2021©copyright ihcgroup