Profesyonel Saç Ekimi
İletişim WhatsApp Mobil

Hamilelik ve Doğum Sonrası Süreçte Saç Dökülmesi

Hamilelik ve Sonrasında Saçların Zayıflaması ve Dökülme Nedenleri

26-09-2020

Hamilelik ve Saç Dökülmesi

Hamileliğin ilk aylarında genellikle kadınların saçlarının kalınlaştığı gözlemlenmektedir. Bunun başlıca sebebi hamilelik ile birlikte vücutta ki östrojen seviyesinde artış göstermektedir. Fakat östrojen seviyesinde artış gözlemlenmesi her zaman saçların güçleneceği anlamına gelmemektedir. Aslında bu süreci etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Hamilelik ve sonrası zaman diliminde bazı hanımların saçlarının zayıfladığı hatta dökülme oranının gözle görünür oranda arttığı bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum bazı kadınlarda geçici olsa da bazı hanımlara ne yazık ki kalıcı etki bırakmaktadır.

Hamilelikte ve Doğum Sonrası Saçlar Neden Dökülür? Ne yapılmalıdır?

Bu süreci tetikleyen başlıca unsurlar kişinin beslenme şekli, hamilelik ve sonrası geçirilen hastalıklar, anatomik değişim, hormonal değişim, genetik sebepler ve psikolojik değişimin de etkisiyle ortaya çıkan etkiler sonucu saçların zayıflama ve dökülme süreci başlamaktadır. Bu sorunların hepsi birden de etki gösterebilir sadece bir tanesi de etki gösterebilmektedir.

Hamilelik ve sonraki süreçte kişi hem kendisi için hem de doğacak bebeği için yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Bu süreçte ihtiyaç duyulan spesifik proteinler, yağlar, vitaminler ve minarelerin sürekli tüketilmesi gerekmektedir. Elbette metabolizma için en önemli madde olan sıvı tüketimi de asla ihmal edilmemelidir. Bu yiyecek ve içecekler yeterli miktarlarda alınmadığında saçlarda kurumlar, kırılmalar ve dökülmeler gözlemlenmektedir.

Hamilelik süresinde çeşitli metabolik değişimler gözlemlenmektedir. Bu süreçte ilk olarak östrojen hormonu seviyesinde artış gözlemlenir. Bu artış saçlara yarar sağlamaktadır fakat hamileliğin sona ermesiyle birlikte anı düşüşü saçlara negatif etki gösterebilmektedir.

Genetik etkenler her ne kadar etki etse de normal şartlarda kadınlarda saç dökülmesine karşı bir direnç vardır. Fakat hamilelik ile birlikte vücutta oluşan değişimler sonucu bu direnç faktörleri ortadan kalkabilmektedir. Bu yüzden de saç dökülmeleri gözlemlenebilmektedir. Bu durum annede de gözlemlenmiş ise hamilelik süresince özellikle dikkat edilmelidir.

Hamilelik Öncesi ve Sonrası Saçlar

Hamilelik öncesi, Hamilelik süresi ve hamilelik sonrası hastalık geçmişi ve bunlardan dolayı kullanılan ilaçlarda saç dökülmeler ini tetikleyebilmektedir. Bunlardan özellikle troid problemleri, polikistik over, saç derisinde oluşan mantar enfeksiyonları, gebelik şekeri, yüksek tansiyon ve depresyon sebepleri ile ya da bu sebeplerden oluşan etkileri gidermek için kullanılan ilaçlardan dolayı saç dökülmesi başlatabilir.

Bu süreçte bazı kişiler saç güçlendirici kimyasal ürünlere başvurabilmektedir. Fakat bu gibi kimyasal ürünler hem anne hem de çocuk için zararlı hale gelebilmektedir. Bu tip ürünlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Gerekli destek tedavileri için konusunda uzman kişilerden yardım alınması ve hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için doğal içerikli destek tedavileri tercih edilmelidir.

Hüseyin KAYASaç Ekimi Uzmanı

 İstanbul Hair CenterProfesyonel Saç Ekimi Merkezi Adres: İstanbul Avrupa Yakası, Türkiye

Hamilelikte Gürleşmesi ve Sonrasında Saç Dökülmesi

  • İstanbul Hair Center, Saç Ekimi Merkezi
  • Esentepe Mah. Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sok. No: 27/8 Kat:2 Şişli, İstanbul-Türkiye
  • 0212 343 13 10
  • 0212 343 13 10
  • info[at]istanbulhaircenter.com
2021©copyright ihcgroup