Profesyonel Saç Ekimi Merkezi
İletişimWhatsAppMobil
Geçmişten Günümüze Saç Ekimi Teknikleri ve Yöntemleri
Geçmişten Günümüze Saç Ekimi Teknikleri ve Yöntemleri

FUE Yönteminin Doğuşu ve Saç Ekimi Uygulamalarında Kullanımı

22-10-2019

Saç Ekim Tedavisi Tarihi ve Dünyadaki Denemeler

Bilinen ilk saç ekim işlemi denemesi 1822 senesinde Almanya'da bir tıp doktoru ve öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Burada doku parçasıyla alınan saç folikülleri istenilen bölgeye nakledilmeye çalışılmıştır. İlerleyen süreçte 1939 yılına geldiğimizde Japon dermatolog Okuda tarafından yara ve yanık izi olan lokal bölgelere Saç Ekim İşlemi yapılmaya başlanmıştır. 1952 yılına geldiğinde Amerika'da ilk defa erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişiye Dr. Norman Orentreich ve ekibi tarafından saç ekimi yapılmıştır.

Saç Ekim Teknikleri ve Yöntemleri

1950 lerden 2000’li yıllara kadar yapılan FUT ( Follicular Unit Transplantation ) işlemlerinde donör alandan (iki kulak arası ense bölgesinden) alınan doku parçası çok büyük bir alana sahipti. Alınan bu bölgedeki saç foliküllerinin de hepsi kullanılmıyordu dolayısıyla işlem yapılan kişi hem fazlasıyla doku kaybına uğruyor hemde operasyon sonrası cildinde yara ve dikiş izi kalıyordu.

Ayrıca alınan doku sonucu bölgede his kaybı yaşıyor ve istenilen sayıda saç folikülü ekilmediği için boşlukları kapanmıyordu. Bu durumun sonucu olarak saçlarda doğal görüntü oluşmuyordu. Fakat yinede Saç Ekim Firmaları tarafından daha iyi bir yöntem bulunmadığı için tercih ediliyordu.

Profesyonel Saç Ekim Merkezleri ve  Gelişim Süreci

2001 yılında devrim niteliğinde olan kalem tekniğinin kullanılmaya başlanması ile Saç Ekimi Tedavisi yeni bir başlangıçla gelişmeye devam etmiştir.

Bu ekim yöntemi şuan DHİ Yöntemi ( Direct Hair lmplantation ) veya CHOİ Yöntemi ismiyle bilinmektedir. Temelinde saç folikülleri ve bir miktar doku parçası ile birlikte 1mm -1,1mm -1,2 mm -1,3 mm çapındaki özel uçlar kullanılarak manuel olarak veya motor ile donör alandan tek tek alınmaktadır. Yöntemin faydaları olduğu kadar dezavantajları da mevcuttu. Uçların ince olması nedeniyle ekilecek alanın büyüklüğüne göre operasyon 2-3 seansta tamamlanabiliyordu. Ayrıca saç kökleri alınan bölgelerde çukur olması

Tek tek alınmasından ve milimetrik uçlar kullanıldığından dolayı bu süreç ekilecek sayıya göre çok uzun süreleri bulmaktadır. Bu yüzden ekilecek alanın büyüklüğüne, donör alanının yeterliliğine ve doku kalitesine göre ekim işlemi 2 veya 3 seansa bölünmekteydi. Tek seansta yüksek sayı da saç folikülü ekilmeye çalışılırsa da operasyon süreci çok uzadığı için alınan saç foliküllerinin deforme olup ölmelerine sebep oluyordu. Bu yüzden de donör alandan alınan saç foliküllerin de boş yere kayıplar veriliyor ve sonra ihtiyaç olduğunda alınacak saç folikülünde azalmasına sebep oluyordu.

Saç Ekimi Hizmeti Veren Yerler ve İleri Teknoloji Arayışları

2006 yılından itibaren mikro motor teknolojisinin geliştirilmesiyle birlikte FUE Yöntemi ( Foliküler Ünite Ekstraksiyon ) daha da aktif kullanılmaya başlandı. Bu yöntem de donör alandan saç foliküllerinin alınması için kullanılan mikro uçların ( punch ) kalınlığı ilk yıllarda standart 0,9mm ve 1,0 mm arasında değişmekteydi.

Fakat ilerleyen yıllarda daha da incelerek saç teli kalınlığı baz alınarak 0,6mm – 0,7mm – 0,8mm kalınlığında uygun punch kullanılarak saç folikülü alımları başlamıştır. Bu sayede de donör alanda iz bırakmadan saç folikülleri alınımı sağlanmış oldu. FUE Tekniği ile iz oluşumun önüne geçilmiş ve daha doğal görüntüler elde edilmiştir.

Saç Ekim Yapan Şirketler tarafından tercih edilen Mikro motor tekniği ile FUE yönteminin diğer bir artısı da operasyon süresinin daha kısa olmasıdır. Bu sayede alınan saç folikülü sayısı yüksek olsa bile operasyon süresi kısa olduğu için alınan saç folikülleri deforme olmadan istenilen bölgeye nakledilebiliyor.

Bir yazımızın da sonuna geldik konunun genelinden de anlaşılacağı gibi SAÇ EKİMİ hala gelişmeye devam eden bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojik gelişmeler ile paralel olarak ilerleyen bu sektörde en önemli detay profesyonel hizmet veren SAÇ EKİM MERKEZİ tercihinizdir.

İstanbul Hair Center, 20 yıla aşkın süredir 21.000+ üzeri saç ekimi operasyonunu başarı ile gerçekleştirmiş müşterileri tarafından da  En Güvenilir ve En İyi Saç Ekim Merkezi unvanına layık olmuş bir Saç Ekim Danışmanlık Merkezidir.

Detaylı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Hızlı İletişim: +90 (212) 343 13 10 / +90 538 485 63 18

Adresimiz: Esentepe Mah. Gazeteciler Sitesi Keskin kalem Sok. Şişli, İstanbul

saç ekimi yapan firmalar istanbul, saç ekim yapan şirketler, saç ekimi yapan kurumlar, saç ekimi yapan kuruluşlar, istanbul saç ekim firmaları ve şirketleri
  • İstanbul Hair Center
  • Esentepe Mah. Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sok. No: 27/8 Kat:2 Şişli, İstanbul
  • 0212 343 13 10
  • 0212 343 13 10
  • info[at]istanbulhaircenter.com
2020©copyright ihcgroup